«Чистий Дніпро» застерігає депутатів Верховної Ради від поспішних рішень щодо водного шляху Е-40

«Чистий Дніпро» застерігає депутатів Верховної Ради від поспішних рішень щодо водного шляху Е-40

Захист довкілля не повинен приноситися в жертву бажанню реалізовувати масштабні інфраструктурні проекти.

Про це заявив голова громадської організації «Чистий Дніпро» Дмитро Надєєв, коментуючи повідомлення про розгляд Комітетом Верховної Ради з питань транспорту та інфраструктури питання відновлення водного сполучення «Дніпро-Прип’ять».

«10 квітня під час експертної дискусії на тему «Водний шлях Е40. Навіщо піднімати радіоактивний мул з дна Прип’яті і везти його до Києва?» ми чітко висловили свою позицію: без комплексного дослідження стану Дніпра і Прип’яті реалізовувати цей проект не можна. В рамках дослідження необхідно провести бурові роботи і взяти проби ґрунту по всій протяжності річки, де будуть проводитись днопоглиблювальні роботи», – наголосив Дмитро Надєєв.

За його словами, проект Е-40 лобіюється Білоруссю, яка не має виходу до моря, що ж до економічної вигоди для України, то тут потрібно добре подумати, що нам важливіше – отримати кошти в далекій перспективі, чи мати у близькій перспективі величезні проблеми в результаті повторного забруднення річки Прип’ять стронцієм 90 та цезієм 137.

«Більш того, – зазначив Дмитро Надєєв. – І в Польщі, і в Білорусі проти цього водного шляху активно виступають екологічні організації, адже транспортна артерія проходитиме заповідними зонами, що негативно вплине на флору і фауну».

Також, зауважив голова ГО «Чистий Дніпро», проект Е-40 на сьогоднішній день не отримав повного схвалення у Польщі. «Наскільки відомо, його реалізацію відкладено. Серед інших причин – сумнівна економічна вигода. Цей водний шлях може не окупитися, враховуючи, що перевезення наземним транспортом наразі дешевше і швидше», – додав він.

«У гонитві за масштабними інфраструктурними проектами, які, безумовно, потрібні нашій державі, не можна не враховувати потенційної шкоди для довкілля. Окрім ризиків повторного радіоактивного забруднення, Е-40 несе ще й загрози зміни гідроморфологічних характеристик всього регіону і знищення цінних угідь національних парків. Крім того, перед тим, як починати серйозні розмови про цей проект, необхідно проаналізувати нашу законодавчу базу, аби не допустити корупційних ризиків, коли право на днопоглиблювальні роботи отримають «свої» компанії», – резюмував Дмитро Надєєв.

Нагадаємо, секретар Комітету Верховної Ради з питань транспорту та інфраструктури Геннадій Вацак на своїй сторінці у «Фейсбук» повідомив, що на засіданні Комітету він підняв питання реалізації проекту водного шляху Е-40 від Балтійського до Чорного морів через Віслу, Західний Буг, Прип’ять і Дніпро. Його протяжність складе більше 2 тисяч кілометрів. Фінансується річковий шлях коштами Євросоюзу, який готовий виділити трьом країнам-учасницям 12 млрд євро, з яких на частку України припадає 32 млн євро.

Всі новини