До 2050 року Україна почне імпортувати питну воду

До 2050 року Україна почне імпортувати питну воду

До такого невтішного висновку дійшли автори дослідження, проведеного на замовлення Громадської організації «Чистий Дніпро».  

У презентації результатів дослідження стану водних ресурсів країни взяли участь голова ГО «Чистий Дніпро» Дмитро Надєєв, гідролог, доктор географічних наук, професор, провідний фахівець з оцінювання впливу господарської діяльності на річки Віктор Вишневський; доктор технічних наук, професор, академік НААН, заслужений діяч науки і техніки України, директор Інституту водних проблем і меліорації НААН Михайло Ромащенко; начальник Міжрегіонального офісу захисту масивів дніпровських водосховищ Юрій Букрєєв; заступник начальника Міжрегіонального офісу захисту масивів дніпровських водосховищ Ігор Стрелець.

За словами голови ГО «Чистий Дніпро» Дмитра Надєєва, у XXI ст. по всій території нашої держави (крім Криму) показники потепління перевищують глобальні значення. «За 20 років, якщо нічого не робити, степ підійде до Києва. Це означатиме, що дефіцит води в південних регіонах стане загрозливим для промисловості Запорізької і Січеславської областей, а на Херсонщині буде жорстка посуха. Наше дослідження підтверджує найгірші прогнози: за 50 років Дніпро обміліє вдвічі», – акцентував Дмитро Надєєв.

Нічим не краще майбутнє очікує і на столицю України. «У Києві температура повітря вже впевнено перевищує норми на 2 °С, і якщо такі темпи збережуться, то протягом менш ніж 10 років температура зросте ще на 5 °С», – зазначив голова ГО «Чистий Дніпро».

Учасники презентації наголосили: на території нашої держави формується лише чверть всіх запасів води. За словами професора Михайла Ромащенка, Україна належить до категорії країн Європи із найнижчим рівнем забезпечення водними ресурсами на душу населення: за класифікацією ЮНЕСКО, країни, де на одного жителя припадає менше 1700 куб. м води на рік, є маловодозабезпеченими, у нас у посушливі роки ця цифра становить менше 1000 куб. м.

При цьому стають дедалі помітнішими проблеми головної водної артерії держави – Дніпра. За словами професора Віктора Вишневського, «через хижацьке ставлення людини відбувається зневоднення Дніпра. Приміром, у 2017 році у річку було скинуто близько 2 км3 стоків, з яких майже половина неочищених або недостатньо очищених вод». Зменшення водності сприяє «цвітінню» водоймищ внаслідок розмноження водоростей та призвело до заростання річки: зараз фактична площа Київського водосховища в умовах нормального підпірного рівня складає 823,7 кв. км, тобто вона скоротилася на 10,7 %.

«Загальне потепління, техногенні, біогенні загрози, а головне – небажання побачити проблему річок України – може призвести до глобальних геополітичних викликів: протягом наступних десятиліть ми ризикуємо опинитися в ситуації, коли будемо критично залежними від води з інших країн», – заявив Дмитро Надєєв. За його словами, приклад Узбекистану, який через відсутність питної води стає критично залежним від сусідніх держав, може стати реальністю для нас в наступні три десятиліття.

«Наразі ситуацію ще можна пригальмувати, якщо ми нарешті почнемо виконувати програму з порятунку Дніпра і річок України. Крім того, потрібно створити і почати виконувати нову комплексну екологічну програму по залісненню територій і по очистці річок. І робити це потрібно негайно, інакше вже через десять років в Херсонській області трапиться екологічна катастрофа», – підкреслив голова ГО «Чистий Дніпро».

Він також наголосив, що презентоване дослідження – лише перший крок. Надалі громадська організація докладатиме зусиль для реалізації низки проектів з очищення Дніпровської води, островів і берегів річки. «Ми не тільки констатуємо факти, а знаємо, як вирішити проблеми, маємо досвід і бажання робити це спільно з усіма небайдужими до долі Дніпра», – підсумував Дмитро Надєєв.  

Всі новини